16 mar 2012

Elsa Beskow - "Słoneczne jajo"Tytuł: Słoneczne jajo

Autor: Elsa Beskow

Wydawnictwo: Zakamarki

Data i miejsce wydania: Poznań 2010 r.

Strona zakupu: Tutaj
     Wiele jest bajek, które czytamy swoim dzieciom i które dzieci czytają same. Jedne opowiadają o życiu, inne o świecie fantastycznym. Z czasem bajki się zmieniają i to, co czytało się kiedyś, teraz już jest odkładane na półkę. Jednak podstawowe cechy tych historii się nie zmieniają. Bajka musi być wesoła, magiczna i kolorowa, żeby przyciągnąć wzrok dziecka. Ile z nas pamięta te obrazki z dzieciństwa i wpatrywanie się w książkę nawet nie po to, żeby zobaczyć tekst, ale właśnie ilustrację.

     Pewnego dnia córka elfów znajduje w środku lasu coś dużego, złocistego i okrągłego. Po dokładnych oględzinach stwierdza, że musi to być jajo zniesione przez słońce! Wkrótce ona i jej leśni przyjaciele poznają prawdę, a córka elfów przeżyje największą przygodę swojego życia.

     Słoneczne jajo to nie tylko zmyślona historia, mająca cieszyć i bawić, ale także na swój sposób pouczająca bajka. Może nie nauczyłaby pięciolatka niczego nowego, ale przecież książki możemy czytać też młodszym dzieciom.

     Elsa Beskow napisała i zilustrowała ponad trzydzieści książek dla dzieci. Wiele z nich stało się klasyką literatury dziecięcej i wznawianych jest z powodzeniem do dziś, choć od ich pierwszego wydania minęło nierzadko sto lat. Mamy więc do czynienia z doświadczoną w tej dziedzinie pisarką.

     Historia jest łatwa i przyjemna. Dziecko nie będzie miało problemu z jej zrozumieniem. Styl przywodzi na myśl opowieści przekazywane nam przez dziadków, którzy sadzali nas na kolanach, gdy sami byliśmy mali i zachwycali nas bajkowym światem. Oprócz tego, książka jest wydana w bardzo ciekawy sposób. Mimo, że mamy rok 2010 nie kupimy kolejnej gładkiej i odbijającej światło lektury, ale coś, co przypomni nam być może czasy dzieciństwa naszych rodziców. Kartki w dotyku przywodzą na myśl właśnie takie starsze małe książeczki.

     Słoneczne jajo bez wątpienia będzie dobrym zakupem. Nie tylko ucieszy nasze dziecko, ale też pozwoli nam przenieść się na chwilę do dawnego czasu beztroski. Czasami dobrze jest sobie powspominać. Polecam książkę przede wszystkim dzieciom, ale również starszym czytelnikom. Nigdy nie jest się za starym, żeby czytać bajki.

Dziękuję za książkę serwisowi Secretum.

0 komentarze:

Prześlij komentarz