20 wrz 2012

Michelle Zink - "Proroctwo Sióstr" Tytuł: Proroctwo Sióstr [Tom 1]

Autor: Michelle Zink

Wydawnictwo: Telbit

Data wydania: 2009 r.


     
 Ile jest powieści, w których pojawia się zła i dobra strona? Osoba, opowiadająca się po stronie ciemności i ta, która chce bronić światła. Przepowiednie, mówiące o zbawcy i zagładzie. W końcu bohater, pokonujący zło. Harry Potter, Gobelin, Anioł... Proroctwo Sióstr? Ale zaraz, coś tu się nie zgadza.

     Bliźniaczki Lia i Alice Milthorpe straciły matkę, kiedy były małe. Na dodatek umiera także ich ojciec i razem z dziesięcioletnim bratem zostają pod opieką ciotki. Obie zdają sobie sprawę z tego, że coraz bardziej się od siebie oddalają. Fakt ten pogłębia również pewne znamię, które powiada się na nadgarstku jednej z nich i dziwna, stara księga.

Dwie siostry, ukształtowane w jednym rozkołysanym oceanie,
Jedna Strażniczką, druga jest Bramą.
Jedna strzeże spokoju, druga za magię oddała umiłowanie.

     Kiedy obie odkrywają swoją rolę w starożytnym proroctwie, wiedzą tylko, że nie mogą ufać nikomu. A zwłaszcza sobie.

     Michelle Zink osadziła fabułę swojej książki w czasach nie tak odległych od naszych, ale jednak różnych. W czasach, w których młode dziewczyny nie mogą wychodzić z domu bez przyzwoitki i wciąż jeździ się powozami. No i jak w takich warunkach rozwiązywać zagadkę pokoleniowego proroctwa?
     Dużym plusem tej książki jest właśnie czas akcji. Można się co nieco dowiedzieć o epoce, w której żyją bohaterki, co sprawia, że tekst wydaje się ciekawszy. Szczególnie jeśli ktoś jest fanem dziewiętnastego wieku. Autorka dobrze oddała ówczesne zasady. Pokazuje to na przykład sytuacja, w której Lia postanawia na chwilę opuścić pomieszczenie, w którym młode dziewczęta znajdowały się pod opieką dorosłej kobiety, za co ją i jej przyjaciółki spotkały przykre konsekwencje.
     W powieści pojawia się romans, choć nie można powiedzieć, żeby było go dużo. Główną bohaterką Proroctwa jest Lia, która opowiada nam swoje losy. To właśnie ona poznaje miłość, w której przeszkadza jej postawione przed nią zadanie. Zadanie, żeby pokonać swoją siostrę.
     Autorka nie serwuje nam kolejnej powieści o bohaterze i jego wrogu. Bliźniaczki podczas porodu zamieniły się miejscami i rolami w przepowiedni. W każdej z nich drzemie zarówna dobro, jak i zło. Nie można przewidzieć końca tej historii.

      W czasie akcji poznajemy kolejne dwie osoby ważne dla całej fabuły. Sonie i Luisa - dwie nietuzinkowe dziewczyny, różniące się od rówieśniczek zostały przyjaciółkami głównej bohaterki, pomagając jej w rozwiązaniu tajemnicy. Z czasem okazuje się, że na nie również czeka miejsce w całej przepowiedni. Sonia to spokojna i rozważna medium, która potrafi poruszać się po świecie dusz, czego później uczy Lie. Luisa z kolei jest bardzo żywiołowa i energiczna. Obie poświęcają się sprawie z całego serca.

     Michelle Zink nie stworzyła tylko książki, opartej na proroctwie. Pokazała czytelnikowi świat młodych dziewcząt, wychowanych w różnych rodzinach, światach i w odmienny sposób.
     Styl powieści jest prosty i specyficzny. Autorka doskonale przedstawiła sposób patrzenia na świat młodej dziewczyny. Czasami nieco irytuje fakt, że bohaterka nie potrafi znaleźć rozwiązania, które pewnie wielu z czytelników dostrzegłoby od razu.

     Od strony wizualnej książka prezentuje się dobrze. Na okładce ukazane są obie bliźniaczki w charakterystycznych strojach. Dla mnie powieść ma jednak poważny minus. Twarda oprawa to znakomite rozwiązanie, ale! Ilustracja z okładki jest jedynie owinięta wokół okładki. Bardzo przeszkadza podczas czytania, pozostaje więc jedynie zdjąć ją. Może też łatwo się przedrzeć, jeśli nie będzie się uważać.

     Właściwie okładka to jedyny defekt całej powieści. Treść jest naprawdę dobra, zwłaszcza jeśli pokusi się na nią młodszy czytelnik. Przypuszczam, że ktoś starszy może uznać tą powieść za zbyt prostą, ale i tak uważam, że jest godna polecenia.

5/6


Książkę otrzymałam dzięki serwisowi Secretum.

0 komentarze:

Prześlij komentarz