20 wrz 2012

Paweł Rejdak - "Pasja"Tytuł: Pasja

Autor: Paweł Rejdak - DarkAraghel

Wydawnictwo: Dark Editions

Data wydania: 2012 r.

     

     Paweł "DarkAraghel" Rejdak - laureat wielu prestiżowych, ogólnopolskich nagród literackich m.in. Nagrody Specjalnej Ministra Kultury (2011), Świętokrzyskiej Nagrody Kultury (2011), zdobywca pierwszego miejsca na Literackiej Olimpiadzie QFant (2010).
     Debiutował w 2009 r. zbiorem opowiadań pt. "Oko Węża. Opowieści z Borgaanu, t. I". Książka spotkała się z życzliwym przyjęciem czytelników, co zaowocowało szybkim wyczerpaniem kilkutysięcznego nakładu.
     Paweł Rejdak jest ceniony przez krytyków przede wszystkim za ciekawie naszkicowane intrygi, barwne i bogate słownictwo, dynamikę akcji oraz zaskakującą fabułę.
     W 2010 r. został oficjalnie przyjęty do Związku Literatów Polskich.


     Co byśmy nie robili, powinniśmy robić to z pasją. Czymkolwiek byśmy się parali, to ona powinna kierować naszymi działaniami. musi płynąć w naszych żyłach, kierować naszymi ruchami i podpowiadać nam co mamy robić. Czy nie pasja czyni nasze życie lepszym?

"Cudowne kobiece oczy płonęły dziką pasją i zachwytem. Przez lekko otwarte usta przepływał krótki, urywany oddech. Przyspieszone tętno odciskało się na urzekającej twarzy wyraźnym rumieńcem. Dzieło było prawie gotowe." 

     Nowy Jork, tonący w urzekających barwach nadchodzącej jesieni. Osławiona wystawa malarska, którą ogląda mnóstwo ludzi. Nie dajcie się jednak zwieść, bo autor nie maluje krajobrazów. Przy pomocy pędzla opisuje morderstwa, rozgrywające się na ulicach miasta. Brutalność i okrucieństwo zbrodni napawa lękiem nawet najtwardszych zawodowców. Mroczne zaułki kryją w sobie bestię, o której świat nigdy nie słyszał.

"Bo widzi pan, poruczniku, sztuka jest równie bliska aniołom, jak i samemu diabłu."

     Chciałoby się powiedzieć, że pierwszym co zwraca uwagę jest genialna fabuła, zapierająca dech w piersiach. Prawda wygląda jednak zupełnie inacze. Przede wszystkim, punktem głównym całej akcji są bohaterowie. Ich zachowanie szokuje, a może nawet odraża. Szczerze mówiąc, żadna z postaci Pasji nie wydaje się w pełni normalna.
     Dwóch doświadczonych detektywów - Aaron Steels i Dominic Stanton - próbuje rozwikłać zagadkę nieuchwytnego zabójcy. Wkrótce śledztwo natrafia na poszlaki, które pokazują, że mordercą nie może być człowiek.jakby tego było mało, nagle ktoś zaczyna likwidować świadków, znikają dowody, a pomiędzy zżytych ze sobą policjantów stopniowo wkrada się największa zmora przyjaźni - brak zaufania.

     Mamy więc dwóch głównych bohaterów z problemami natury psychicznej, trudne śledztwo owiane tajemnicą i skomplikowane relacje między dwójką detektywów. A wszystko to zamknięte w dwustustronicowej powieści.
     Pomysł jest dobry, wykonanie trochę mniej. Błędem było zamykanie historii, która mogłaby się jeszcze rozwinąć w tak okrojonej powieści. Brakowało mi pewnych informacji na temat bohaterów, a także głębszych relacji między nimi. Przez większą część powieści nie są nawet razem, więc osoby, które liczyłyby na coś więcej w tym temacie, bardzo by się zawiodły.
     Plusem jest styl autora - nienużący i lekki sprawia, że kryminał czyta się dość sprawnie. Można powiedzieć, że akcja kończy się dość zaskakująco i nagle, dochodząc do punktu kulminacyjnego. Zakończenie nie psuje jednak całej treści i pasuje do szybkiego tempa całej lektury.

     Książka ma swoje dobre i złe strony. Myślę, że nadaje się dla fanów gatunku, jak i dla osób, które dopiero zaczynają stykać się z kryminałymi. Z pewnością zachwycone nią będą osoby lubujące się w mrocznych historiach i zawiłych śledztwach. Przypadnie też do gustu miłośnikom sekretów.
     Uważam, że Pasja jest naprawdę godna polecenia, mimo swoich minusów.

5/6

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości serwisu Secretum.

1 komentarz:

  1. podoba mi się tytuł tej książki, a i widać fabuła może być ciekawa :) w życiu może ze 2 kryminały i były fajne, więc może i po to sięgnę :)

    OdpowiedzUsuń