5 paź 2012

Deepak Chopra, Gotham Chopra - "Siedem duchowych praw superbohaterów"

Autor: Deepak Chopra, Gotham Chopra
Data i miejsce wydania: 2012, Białystok

Moja ocena: 6/10
Czasy dzieciństwa bezsprzecznie są tym okresem, w którym wielu z nas marzy o byciu bohaterem. Wraz z kilkoma obejrzanymi kreskówkami czy przeczytanymi komiksami rozwija się w nas pragnienie bycia tak silnymi i pomocnymi jak te postaci, które są naszymi idolami. Z pewnością takie myśli chodzą po głowach większości młodych chłopców.

Deepak Chopra i Gotham Chopra - ojciec i syn, zjednoczeni wspólnym zamiłowaniem do komiksów o superbohaterach (zarówno tych amerykańskich, jak i tych hinduskich) postanawiają przybliżyć nam psychikę owych zabawnych postaci, latających w rajtuzach i pelerynach, a także innych, na przykład tych, wyciągniętych prosto z kultowych X-manów. Pokazują nam, że każdy z nas może zostać superbohaterem.

Książka opisuje stosunek herosów do nich samych, do świata, który ich otacza oraz do problemów i uczuć. Pokazuje jak sobie z tym radzą i informuje jak zachowywać się w podobny sposób. Dzięki temu można osiągnąć harmonię i żyć w zgodzie ze swoją osobą, co z kolei sprawia, że możemy pomagać innym. Dokładnie tak, jak czynił to Superman czy Spider-man.

Siedem duchowych praw superbohaterów nie jest pozycją obszerną. Ma niecałe dwieście stron i czyta się ją stosunkowo szybko. Spodziewałam się po niej czegoś innego, jednak nie zawiodłam się do końca na swoich wyobrażeniach. Książka ma swoje wady i zalety, ale koniec końców jest całkiem przyjemnym poradnikiem.

Zacznę może od zalet. Pierwszą z nich jest wplatanie w tekst historii o superbohaterach. Pojawiają się opowieści o tych amerykańskich herosach, a także wierzenia o bogach hinduskich. Każde z siedmiu praw jest potwierdzone przykładem jakiejś postaci. Tak samo jest z innymi argumentami. Kolejnym przyjemnym motywem są ilustracje zamieszczone w książce. Jest jedna na każde prawo. Idealnie współgrają z tematem przewodnim lektury i cieszą oko w czasie odpoczynku od czytania. Jeszcze innym plusem są przykłady ćwiczeń, które autorzy podają, aby zastosować się do ich rad.

Poważną wadą książki jest jej język. Typowo naukowy styl szybko męczy czytelnika, jeśli jego zainteresowania nie są na takowy nakierowane. Niestety autorzy postawili na używanie takiego stylu od początku do końca, co może zniechęcić wiele osób. Po pewnym czasie musiałam odłożyć lekturę choć na chwilę i wrócić do niej później, żeby znów mnie zainteresowała.

Podsumowując, Siedem duchowych praw superbohaterów jest pozycją dla tych, którzy chcą identyfikować się z herosami i pragną zachowywać się jak oni. Jeśli kogoś interesuje ich psychika, śmiało mogą sięgać po tę książkę. Będzie miłą chwilą, zaspokajającą ciekawość. Nie polecam jej jednak osobom, które nie przepadają za typowymi poradnikami naukowców. Może im się nie spodobać przedstawienie tytułowych praw.
Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję Studiu Astropsychologii.

1 komentarz:

  1. Chyba dostałyśmy takie same paczuszki do zrecenzowania ;)

    OdpowiedzUsuń