19 sie 2013

Jakub Ćwiek - "Kłamca"
Tytuł: Kłamca - Tom 1

Autor: Jakub Ćwiek

Wydawnictwo: Fabryka Słów

Data i miejsce wydania: Lublin, 2010


Moja ocena: 7/10
Zakładka: Intrygujący posiłekOdkąd nie ma Boga, anioły nie grają fair. I to tłumaczyłoby obecność Kłamcy...

Chwilę, w której ta konkretna książka Ćwieka mnie zainteresowała, pamiętam jak dziś. Stała sobie na półce w Empiku pośród bieli innych okładek, a ja nie mogłam od niej oczu oderwać. Ten gość z przodu od razu wzbudził moją sympatię, tytuł dopełnił tylko uroku i po prostu musiałam mieć tą powieść! W końcu więc doczekałam się jej. I... nie jestem aż tak zachwycona.

Loki - adoptowany syn Odyna, patron złodziei i oszustów - przykuty do skały przez swego ojca, związany jelitami swego dziecka, został skazany na znoszenie jadu węża, cieknącego mu na twarz przez całą wieczność. Karę tę zakłócają anioły i ich atak na Valhallę, który kończy się powodzeniem. Od tej pory Loki staje się posłańcem niebiańskich sług od brudnej roboty. Jego płacą zaś są anielskie pióra.

Komiks o Kłamcy bardzo mi się podobał, byłam zachwycona tą namiastką powieści, liczyłam na to, że historia Loki'ego bardzo mnie wciągnie. I, niestety, pomyliłam się. Nie jest zła, ale oczekiwałam po niej zdecydowanie czegoś więcej.

Książki Jakuba Ćwieka mają jedną wspólną cechę. Są to antologie opowiadań powiązane luźną fabułą. Pomysł ten sprawdza się dość dobrze, ale nie w przypadku Kłamcy. A przynajmniej nie, jeśli chodzi o tom pierwszy, ponieważ jest to antologia dobra. Ale tylko dobra. Nie zachwycająca, nie genialna, nie wciągająca na amen i nie zostająca długo w pamięci.

Przyznaję powieści plus za bohaterów, zwłaszcza za tytułową postać, bo z jego losami aż chce się zapoznać, z kolei cała reszta - aniołki, bogowie, ludzie - również są dość ciekawi. Loki jest zabawny, "szczery" do bólu, dosadny i działa bardzo prosto. Krótko - jest typem bohatera, którego nazwiemy dupkiem, ale i tak będziemy go lubić.

Co w przypadku tego autora bardzo lubię, każdy z jego tekstów czyta się niezwykle szybko i przyjemnie, dzięki stylowi, który nie zanudza i pozwala ekspresowo przebrnąć przez cały wolumin. To, co również temu sprzyja, to bardzo specyficzny humor, który można w nich znaleźć. Całość jest więc na swój sposób i zabawna, i poważna.

Komu polecam sięgnąć po Kłamcę? Z pewnością fanom twórczości Ćwieka i miłośnikom antologii. Mi samej pozostaje zaopatrzyć się w kolejny tom i mieć nadzieję, że będzie w nim więcej określonej fabuły, a opowiadania nie pozostaną tak całkiem luźne.

Recenzja pojawiła się również na www.cymelium.blogspot.com.
12 komentarzy:

 1. Pierwszy tom przygód Lokiego miałem okazję przeczytać jakoś w okolicach marca. Mnie osobiście książka przypadła do gustu, ba, nawet bardzo. Nawiązania do mitologii i różnych religii, dobry język autora i wzorowa kreacja bohaterów dają wg mnie świetne połączenie, które utkwiło w mojej głowie i zdarza mi się do niego powracać - z przyjemnością. Całe wrażenie psuje nieco okładka, która jak dla mnie jest nieco brzydka - może i interesująca, ale brzydka. Ale treść w pełni mi tą stratę rekompensuje. No, może w 90%.

  Pozdrawiam,
  R

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam w planach tę i inne książki Ćwieka ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cóż ja uwielbiam mitologię w książce :) A okładka faktycznie przyciąga wzrok :P Kiedyś na pewno skuszę się po lekturę, ale wpierw muszę jakoś zdobyć ^^

  OdpowiedzUsuń
 4. Miałam okazję przeczytać, ale zdecydowanie bardziej do gustu przypadły mi inne książki Jakuba Ćwieka, choć ta seria też nie jest zła, a Loki to bohater, którego uwielbiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak wiesz nie tykam polskiej fantastyki, ale książkę Ćwieka pt. "Chłopcy" wspominam bardzo dobrze. Polubiłam autora za niebanalny humor i kreowanie postaci, z resztą cały styl jak dla mnie jest genialny. Na "Kłamce" poluję od dłuższego czasu mam nadzieję że kiedyś wpadnie w moje ręce :)

  Serdecznie pozdrawiam
  Ola

  OdpowiedzUsuń
 6. Cóż, zastanawiam się nad "Kłamcą" i jestem skłonny przeczytać te parę książek. Tylko czemu znowu ten Loki. Setki książek, filmów i wszędzie Loki. Już on mi się znudził xD

  OdpowiedzUsuń
 7. Dawno nie czytałam żadnej fantastycznej książki, więc chętnie na tą się skuszę w wolnym czasie:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam od drugiego tomu, ale chyba wiele mnie nie ominęło. :3

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam jeszcze żadnej jego książki, ale chętnie bym to nadrobiła. ;)

  OdpowiedzUsuń