9 sie 2013

Lisa Kleypas - "Ścieżka słońca"
Tytuł: Ścieżka słońca

Autor: Lisa Kleypas

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data i miejsce wydania: Warszawa, 2013


Moja ocena: 8/10
Zakładka: Niedoprawiona ambrozja

Na pierwszy rzut oka powieść ta nie wyróżnia się niczym szczególnym. Nie przyciąga też wiele uwagi. Ja sama skusiłam się na nią dopiero po ponownym przejrzeniu listy. Muszę powiedzieć, że nie zawiodłam się. Powieść była prawie dokładnie tym, czego oczekiwałam, a pokuszę się o stwierdzenie, że w pewnych miejscach całkiem mnie zaskoczyła.

Lucy Marinn wiedzie szczęśliwe życie. Ma własny dom nad zatoką, pracę, o której zawsze marzyła i kochającego chłopaka. Jednak wszystko to zmienia się błyskawicznie, kiedy Kevin porzuca ją dla jej własnej siostry. Naraz traci nie tylko jego, ale i wspólny dom, w którym jej miejsce zajmuje Alice. Zrozpaczona Lucy, po tym, jak siostra znów odebrała jej wszystko, rzuca się w wir pracy, lecząc swoje serce i nie mając ochoty na nowe związki. Czy dopiero poznany Sam będzie w stanie to zmienić?

Choć Lisa Kleypas ma już na swoim koncie inne dzieła i jest uznawana za naprawdę dobrą pisarkę, ja spotykam się z nią po raz pierwszy. Prawdę mówiąc, nigdy wcześniej nawet o niej nie słyszałam. Po Ścieżce słońca to zdecydowanie musi się zmienić. Mimo jednej drobnej wady, książka jest naprawdę dobra i mój początek z tą autorką uznaję za całkiem udany.

Zacznę właśnie od tej jednej wady. Mianowicie, powieść tą mogłabym przypisać do gatunku fantasy i byłoby to zdecydowanie mylące, bo jest ona najzwyklejszym w świecie romansem... prawie. Bohaterowie bowiem posiadają pewne umiejętności, które zdecydowanie wykraczają poza te realne. Nie odgrywają jednak zbyt wielkiej roli i nie są konieczne. Ten wątek zwyczajnie nie pasuje do całej historii.

Co muszę przyznać, Lisa Kleypas ma świetny styl. Książkę czyta się znakomicie, szybko i zdecydowanie nie męcząco. Nie usypia, a wręcz przeciwnie - bardzo wzbudza ciekawość. Z kolei historia przedstawiona z kilku perspektyw jest jeszcze bardziej interesująca, a fakt, że w każdej perspektywie widoczne są różnice w zachowaniu i myślach bohaterów, sprawia, że całość staje się bardzo realna.

O bohaterach mogę powiedzieć, że nie są zbyt skomplikowani i mają ze sobą sporo wspólnego, ale jednocześnie mają na tyle ciekawe charaktery, że miło się je poznaje. Co zapisuję na duży plus - mowa tu nie tylko o głównych postaciach, jak Lucy czy Sam, ale także o tych pobocznych - przyjaciołach, rodzinie i innych.

Wszystko to sprawia, że Ścieżka słońca to romans godny polecenia, przy którym można przyjemnie spędzić kilka chwil. Jest to zdecydowanie powieść dla fanów relacji damsko-męskich o nieskomplikowanej problematyce i szybko rozwijającą się fabułą. Z wielką przyjemnością zachęcam do zapoznania się z tą, a także innymi powieściami Lisy Kleypas, do których i ja z pewnością przysiądę.

Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję portalowi AGW.info oraz wydawnictwu Prószyński i S-ka.
4 komentarze:

 1. Hm... zainteresowałaś mnie tą powieścią :) Kiedy tylko będę miała okazję z chęcią poczytam ^^

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe. Mnie tam przyciągnęła okładka. Sama nie wiem dlaczego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi ten wątek fantastyczny nie przeszkadzał. Tak mało o nim w książce, że gdy nagle się pojawiał to wydawał mi się dodawać "tego" czegoś ;)
  Bardzo mi się podobała i w mig ją przeczytałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Masz rację,że przy tej książce można spędzić kilka miłych chwil. Przyciągneła mnie jej okładka,a sama treść również przypadła mi do gustu.

  http://swiatksiazkii.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń